توضیحات


به نام خدا

براساس آمارهای جهانی در سال، 17 تا 29 میلیارد دلار هزینه صرف درمان عفونت‌های بیمارستانی می‌شود، درحالی که می‌توان با سرمایه‌گذاری مناسب در زمینه کنترل عفونت‌های بیمارستانی در هزینه‌های درمانی صرفه جویی کرد. بیمارستان محل مداوا و درمان بیماران است و قاعدتاً نباید خود بیماریزا باشد ولی متأسفانه از آغاز تجمع بیماران در یك مكان تا امروز، همواره بیمارستان كانون بسیاری عفونت‌ها بوده و مشكلی كه از آن بعنوان عفونت‌های بیمارستانی یاد می‌كنیم باعث مصائب زیاد برای بیماران و كادر درمانی شده است . عفونت بیمارستانی، بیماری عفونی است كه بعد از بستری شدن فرد در بیمارستان یا بعد از تولد در بیمارستان در فرد ایجاد می‌شود و قبل از بستری شدن یا تولد به آن آلوده نبوده و در دوره نهفته بیماری به سر نمی‌برده است . انواع عوامل بیماری‌زا مثل باكتریها، ویروسها، قارچها و پروتوزواها می‌توانند منشاء عفونت‌های بیمارستانی باشند. بسیاری از اینها عوامل فرصت‌طلب هستند كه تنها در میزبان حساس قادر به ایجاد بیماری هستند .

بیماران بستری بنا به شرایط فردی به خصوص ماهیت بیماریشان گاهی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، به علاوه بكارگیری انواع روشهای تهاجمی تشخیصی و درمانی كه بسیاری مكانیسم‌های دفاعی طبیعی بدن را دور می‌زنند، باعث استعداد زیاد آنها برای ابتلاء به بیماریهای عفونی می‌شود . در چنین شرایطی عوامل بیماریزا ، به خصوص عوامل فرصت‌طلب موجود در فلور طبیعی بدن خود بیمار یا سایر افراد و نیز از ناقلین سالم و از حیوانات و محیط بی‌جان، به فرد بستری منتقل می‌شوند و امكان عفونت‌زایی را می‌یابند. كادر پزشكی منابع شایعی از عفونت در بیمارستان بوده و احتمالاً مهمترین عامل انتشار عوامل بیماریزا نیز هستند. استفاده بی‌رویه از آنتی بیوتیك‌ها و ایجاد سوشهای مقاوم با شرایط فوق دست به دست هم داده و باعث عفونت‌های مرگبار و مقاوم در بیماران بستری در بیمارستانها می‌شود.


شایعترین باكتریهای مولد عفونت‌های بیمارستانی، انتروباكتریاسه‌های فرصت‌طلب هستند (به خصــــــوص E.Coli ) كه در روده انسان زندگی می‌كنند و می‌توانند در صورت انتقال به مناطق استریل بدن باعث عفونت شوند. استافیلوكوك آرئوس در سطح پـوست 20% افراد بالغ زندگی می‌كند و در شرایط مناسب می‌تواند باعث عفونت‌های زخم‌های جراحی یا عفونت ریه شود. پسودوموناآئروژینوزا در بدن 5% افراد بالغ به طور معمول زندگی می‌كند . در آب و محیط‌های مرطوب (مثل آب مقطر یا لوله‌های مرطوب دستگاه تنفس مصنوعی) به راحتی تكثیر می‌یابد و هنگام استفاده از آب یا ابزار آلوده می‌تواند در افراد با نقص سیستم ایمنی باعث عفونت‌های وخیم و كشنده شود. به خصوص براحتی بین بیماران بخش سوختگی انتقال می‌یابد و باعث مرگ و میر بسیار در این بخش می‌شود .

• ویروسها : شایعترین ویروسهای عامل عفونت‌های بیمارستانی انتروویروسها، ویروس آنفلوانزا، هپاتیت B و هپاتیت C و ایدز است. • قارچها : مثل آسپیرژیلوس و كاندیدا . • پروتوزواها : مثل (توكسوپلاسما گوندی و پنوموسیتیس كارینی ) كه دو مورد آخر به خصوص باعث عفونت‌های شدید و مقاوم در كسانی می‌شود كه سیستم ایمنی آنها به شدت مختل است بسیاری از افراد ، ناقلین سالم بیماریهای عفونی هستند، به طوریكه عامل بیماریزا بدون آن كه اجازه ایجاد بیماری در فرد را داشته باشد در بدن او تكثیر یافته و دفع می‌شود . با انتقال آن به سایر افراد به خصوص به افراد با نقص سیستم ایمنی، باعث ایجاد بیماریهای عفونی می‌شود .


ملحفه، لباس، گرد وخاك و قطرات موجود در هوا ، آب و غذا ، دارو مهم ترین راه های انتقال عفونت‌های بیمارستانی هستند. برای مثال عفونت زخم جراحی (20% موارد عفونت های بیمارستانی) گران‌ترین عفونت بیمارستانی است زیرا منجر به جراحی‌های مكرر و تحمیل هزینه‌های زیادی می‌شود. علت عمده عفونت زخم جراحی وارد شدن عامل عفونی از پوست محل برش است . علاوه براین از طریق هوا و با منشاء دستگاه تنفس پرسنل و یا پوست پرسنل و هم‌چنین استفاده از ابزار و وسایل آلوده همچون لباس و یاملحفه آلوده و یا آلوده شده در بیمارستان به واسطه آلودگی تخت ، دستشویی و به طور کلی محیط بیمارستان به محل زخم منتقل شود و نکته حائز اهمیت این است که در صورت آلوده شدن لباس یا ملحفه ی بیمار باعث استمرار حضور میکروارگانیسم در محل زخم می شود و عفونت را در آن محل تشدید می کند و باعث کلونیزه شدن عفونت میشود.

معمولا بیماران پس از جراحی های مختلف حین بستری بودن ، زخم تا حدودی بسیار زیادی در معرض آلودگی هست وفاقد سلول های شاخی پوست در آن منطقا میباشد که توصیه ی پزشکان به بیماران ، شستن مکرر زخم توسط شامپوی بچه و یا آب استریل می باشد تا مانع رشد میکروارگانیسم ها شود این درحالی است که در صورت آلودگی لباس بیمار شستن مکرر محل زخم بیفایده بوده و فرد مبتلا به عفونت های بیمارستانی خواهد شد. علاوه بر این مشکلی که تغریبا تمام بیماران بستری در بیمارستان ها دارند تحمل درد بسیار زیاد و بیخوابی میباشد که این امر باعث کلافه شدن بیماران شده و اوقات سختی را برای آنها ایجاد میکند .


هدف از این اختراع طراحی و ساخت لباس و ملحفه بیمارستانی با خواص ضد میکروبی و آرامش بخش میباشد تا باخاصیت ضد میکروبی خود به علت وجود نانوذرات مس علاوه بر ایجاد یک شرایط بهداشتی مناسب مانع رشد هر گونه میکروارگانیسم اعم از ویروس ، باکتری و قارچ شود و ابتلا به عفونت های بیمارستانی را به حداقل برساند و نیز به علت وجود نانوذرات مس و همچنین عصاره گیاه اکالیپتوس حس آرامش در فرد ایجاد کرده و باعث خواب راحت در بیمار شود چرا که از جمله خواص فلز مس ایجاد حس آرامش میباشد. همچنین از گیاه اکالیپتوس به عنوان مسکن و خواب آور استفاده میشود .علاوه بر این از اکالیپتوس معمولا جهت تسویه هوا اتاق استفاده میشود که خواص ضد میکروبی مطلوبی در این زمینه دارد و همچنین ضد درد موضعی نیز میباشد که در این اختراع برآن شده ایم تا از عصاره اکالیپتوس به همراه نانوذره مس جهت تولید البسه و ملحفه بیمارستانی که دارای خواص ضدمیکروبی (موضعی و تنفسی)و آرام بخشی جهت آرامش بیماران و خوابی آسوده و نیز تسکین درد های موضعی استفاده کنیم. لازم به ذکر است نانوذرات مس با توجه مساحت سطحی و بار سطحی بیشتر، تماس و واکنش بیشتری با سطح باکتری ها دارد که این امر سبب میشود خواص ضد میکروبی نانو ذرات مس در مقایسه با فلز مس به شدت افزایش یابد.همچنین رهاسازی یون مس از پارچه آرام تر و به میزان بیشتری صورت میگیرد.علاوه بر این نانوذرات مس دارای خواص ضد التهابی و ضد استرسی نیز میباشد.


Want more information? Contact with us